Devětadvacátý Mezinárodní varhanní festival v Roce české hudby
Největší varhany České republiky budou znít i toto léto ve Svatojakubské bazilice v Praze pod rukama i nohama výjimečných umělců, domácích i zahraničních. A to v rámci 29. Mezinárodního varhanního festivalu, který pořádá společenství Svatojakubské Audite Organum.
„Letošní ročník našeho festivalu vzdává hold české hudbě. Každý umělec zařadil na program svého koncertu dílo českého skladatele, u něhož si letos připomínáme životní výročí narození či úmrtí. Přivítáme varhaníky z Itálie, Francie, Polska, Německa, Rakouska, Dánska a samozřejmě nebudou chybět ani domácí umělci. Již zahajovací koncert přinese zcela nevšední zážitek, kdy budeme posluchači koncertu mladého Gabriela Agrimontiho, vítěze jedné z nejprestižnějších varhanních soutěží v Haarlemu. Své vystoupení bude korunovat improvizací na Smetanovu Mou vlast. Kromě toho nás čeká mnoho zajímavé hudby včetně improvizace na témata z publika,“ říká ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.
Festival proběhne ve dnech 1. 8. až 19. 9. 2024, vždy ve čtvrtek v 19 hodin. Vedoucí vítězných týmů celostátního projektu Srdce s láskou darované obdrží už tradičně dárkové poukazy od ředitelky festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Ireny Chřibkové.
V Roce české hudby nebudou na programu chybět díla A. Dvořáka, J. Suka, P. Ebena, B. Martinů a L. Janáčka. Ve světové premiéře zazní dílo Jiřího Gemrota, jež je určeno klarinetu a varhanám. Jeden koncert bude patřit varhannímu mládí, které pravidelně festival podporuje. Velkým lákadlem se jistě stane vystoupení titulárního varhaníka vídeňského dómu sv. Štěpána Konstantina Reymaiera nebo Karola Mossakowského, který před deseti lety zvítězil v soutěži Pražského jara a nyní je varhaníkem v proslulém pařížském chrámu sv. Sulpicia.
Během každého koncertu probíhá videoprojekce, díky níž mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.
„Posluchači mají zároveň možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jeho nevšedním interiérem a proslulou akustikou. Věřím, že pro ně naše koncerty budou výjimečným zážitkem, neboť umění se dotýká duše člověka a jeho bytostné potřeby krásy a harmonie,“ uzavírá Irena Chřibková.
Připravila: Jana Jenšíková
Foto: archiv Ireny Chřibkové
Svatojakubské varhany: Skvost, který nám v zahraničí závidí
Původ těchto nádherných historických varhan spadá do roku 1705, kdy je v bazilice sv. Jakuba na Starém Městě pražském sestrojila dílna Abraháma Starka z Lokte. Jejich varhanní skříň, kterou dnes zvláště obdivujeme, byla i ve své době unikátní. Byly několikrát přestavěny a zdokonalovány. Zásadní zásah do ještě v podstatě barokních varhan proběhl v roce 1941 podle návrhu Bedřicha Antonína Wiedermanna a nástroj těmito úpravami získal romantickou dispozici. Poslední rozsáhlou přestavbu provedl v letech 1981–1982 závod Varhany Krnov. V nové rejstříkové dispozici byly obnoveny všechny původní Starkovy hlasy, z větší části i s původními píšťalami, a ponechány i četné zajímavé romantické barvy. Současné svatojakubské varhany mají 4 manuály, 91 znějících rejstříků a 8277 píšťal.
I když je nástroj průběžně udržován, čeká ho nezbytná větší rekonstrukce. Proto varhanice Irena Chřibková s přáteli a podporovateli svatojakubské tradice založila Nadační fond Sancti Jacobi Organum (www.sanctijacobiorganum.com). Komu není osud největších varhan v naší republice lhostejný, může opravu podpořit. Každý příspěvek má obrovskou cenu.
Číslo účtu: 537 141 0001/5500
Celý článek si přečtěte v tištěné verzi AGE 1 - 2 / 2024 na straně 31.