AGE 5 - 6 / 2015
Mějme duše a srdce otevřené
„Celá výchova a vzdělání má vést k tomu, aby měl člověk duši otevřenou.“ J. A. Komenský
Přiznám se, že když jsme před drahnou dobou plánovali obsah tohoto AGE, mysleli jsme si na osobnost J. A. Komenského v souvislosti s jeho dílem pedagogickým. Vzpomínali jsme na dobu školních let, kdy jsme většinou míjeli jeho bustu každodenně při cestě do a ze školy už od první třídy, abychom až mnohem později pochopili, čím a kým vlastně ten vousatý a smutný pán byl a co pro svět udělal.
Text: Jana Jenšíková
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
Nejen o dřevěné tramvaji
Jak daleko proti proudu času sahá paměť každého z nás? Moje se váže k jednomu Štědrému večeru z počátku let zmítaných vichřicí druhé světové války. Snad k tomu z roku 1939, možná však až k tomu následujícímu, nebo k tomu dalšímu? Když to přesně nevím já, kdo jiný to dnes rozsoudí? Rodiče se o ten letopočet po léta bezvýsledně přeli… Tak či onak podnes vidím, jako kdyby to bylo včera, rozzářený vánoční stromek a pod ním – tramvaj. Byly tam i jiné dárky, ale já pro ně neměl oči. Jen jsem vkročil…
Text: Miloslav Jenšík
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
Jak to Komenský vlastně myslel?
Patří mezi osobnosti, o nichž se pro jejich genialitu, pracovitost a mravnost dá psát jen velmi těžko. Každodenní namáhavá práce na veřejnost působí šedivě, téměř nudně a mediálně nepřitažlivě. Komenského myšlenky, jako u jiných výjimečných osobností, jedni zatracovali, jiní je vzývali jako nové náboženství. Když se jich pak sami chopili a nedokonale zaváděli do praxe, divili se, že nefungovaly podle ideálu. Co jsme si z díla našeho slavného předka vzali k srdci? Nezůstal jen obsáhlou kapitolou…
Text: Věra Vortelová
Foto: Archiv Muzea J. A. Komenského
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
Odkaz Komenského je v nápravě věcí lidských
V polovině listopadu uplynulo 345 let od smrti největší osobnosti českých dějin 17. století. Nad tím, co všechno nám vlastně zbylo po učiteli národů a idealistickém politikovi, jsme se zamýšleli s vysokoškolskou pedagožkou Ivanou Bozděchovou.
Nejčastěji se hovoří o desítkách dosud platných didaktických pouček, skvělých učebnicích a geniálních schopnostech modernizovat vzdělávání. Co si podle vás z jeho díla bereme málo k srdci?
Text: Věra Vortelová
Foto: Marek Jenšík
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
Na křídlech tajemna a pozitivní energie
Tajemná atmosféra, nástiny neznámého či tušeného – to všechno k adventu a Vánocům prostě patří. Proto vás zveme na netradiční návštěvu k malíři a fotografovi Jirkovi Houskovi. Jeho obrazy se před dvěma lety dostaly do sbírek Národní galerie. To mu bylo teprve osmadvacet.
Text: Luboš Y. Koláček
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
Divadelní legenda Studio Ypsilon je již druhým rokem patronem soutěže Srdce s láskou darované
Studio Ypsilon Praha (familiérně Ypsilonka) vzniklo v šedesátých letech původně v Liberci a dnes je jedním z předních českých divadel, které je díky svému originálnímu stylu jedinečné. Toto divadlo je natolik charakteristické svým osobitým rukopisem, komunikativností, autenticitou a otevřeností ke všemu tomu, co žijeme (i ke své vlastní seberealizaci), že v tomto nastavení lze hovořit i po padesáti letech o určitém nestárnutí. Ypsilonka a Srdce s láskou darované mají navíc několik společných…
Text: Aneta Filipová
Foto: Archiv Studia Ypsilon
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
Tanec nad rýžovými koláčky
Lehkost a elegance, s níž vaří Sota Sakuma, připomíná pohyby tanečníků tradičního tance butó. Ale co je pro česko-japonskou rodinu z pražské Troje běžné, byste hledali v Sotově domovině jen obtížně. O domácnost tam totiž pečují výhradně ženy.
Zatímco se z kuchyně šíří charakteristické vůně japonských pokrmů, vzpomínáme s jeho manželkou Evou na každoroční prázdninové pobyty jejich čtyřčlenné rodiny u prarodičů ve vesnici uprostřed panenské přírody na ostrově Honšú. A protože v Česku se blíží…
Text: Věra Vortelová
Foto: Archiv rodiny Sakuma
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
S poctivostí nejdál dojdeš
„Do první třídy jsem jako jediný kluk chodil v bílých botečkách. Ostatní spolužáci nosili boty různých barev, ale v bílých nechodil nikdo. A tak se mně smáli, že mám holčičí boty. Ony totiž holčičí opravdu byly, zdědil jsem je po starší sestře. Byl jsem z toho hodně smutný, ale čas všechno vyléčil. Do druhé třídy už jsem dostal boty hnědé. I když byly obnošené po jednom kamarádovi, byl jsem rád, že nejsou bílé.“ Tak vzpomíná po bezmála šedesáti letech na své první školní zážitky zakladatel firmy…
Text: Jana Jenšíková
Foto: Archiv Gumexu
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
Dveře koncertních sálů dokořán
„Hledáme nejrůznější cesty, jak bourat bariéry, jimiž je klasická hudba obklopena,“ říká v úvodu našeho rozhovoru ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Vášnivou posluchačkou klasické hudby se stala už ve čtrnácti letech, což jednoznačně nasměrovalo její další životní cestu. Ta ji na začátku roku 2013 přivedla k jednomu z největších hudebních těles ve střední Evropě. Pravou odměnu, jak sama říká, nachází ve tvářích posluchačů, které hudba nadchne. Některé posté a některé úplně poprvé.
Text: Vlasta Piskačová
Foto: Archiv brněnské filharmonie
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
Schody do nebe Jindřicha Krause
Hudební skladatel, textař, kytarista a knižní nakladatel Jindřich Kraus (1946), také však grafik, znalec papíru a speciálního uměleckého hlubotisku, ve svých devětašedesáti otec šestileté holčičky, která se kupodivu narodila ve stejný den a hodinu jako Jindrův vnuk, jen o pouhých osm minut později. „Tyhle věci se mi dějí,“ dodává k tomu prostě. Matkou holčičky je umělkyně, malířka, grafička a šperkařka Alexandra Hejlová. Společně tvoří poněkud neobvyklý, byť neobyčejný, navzájem se inspirující…
Text: Luboš Y. Koláček
Foto: Autor a archiv J. Krause
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
Jan Vícha: Papír se vrací na scénu
Společnost OPTYS znají čtenáři AGE jako partnera časopisu a spoluorganizátora soutěže Srdce s láskou darované. V pravidelné rubrice Tvoření pro radost vám přinášíme informace o nových výtvarných technikách a návody na vlastní kouzelné výrobky. Mnozí z vás si už určitě byli pro další nápady v jedné z jeho kamenných prodejen nebo využili bohatě zásobený e-shop. Tentokrát přinášíme rozhovor s jednatelem společnosti OPTYS Janem Víchou, který stál před více než dvaceti lety u jejího založení. Patří…
Text: Jana Jenšíková
Foto: Marek Jenšík a archiv Optysu
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…
Loutky žijí dál
Snad každé dítě z mé dětské, tehdy ještě nepočítačové doby dostalo třeba pod vánoční stromeček loutkové divadlo. Opona, lehce vyměnitelné kulisy, před nimi Kašpárek, král s královnou, princezna, princ, dobrá víla, drak nebo dokonce čert. Nejdřív jsme s vykulenýma očima sledovali loutkářské umění tatínka a maminky, pak jsme je začali napodobovat a sami vodit loutky. Proto jsem se zvědavostí navštívil chrudimské loutkářské muzeum, které vypovídá nejen o tom, jak to bylo, ale i o tom, jak to je.
…
Text: Jiří Frey
Foto: Archiv muzea
AGE 5 - 6 / 2015
Celý článek…