AGE 4 / 2015
O síle srdce a novém ročníku naší soutěže
Poměrně nedávno někteří vědci zjistili a vědecky ověřili, že srdce není jenom sval. Vytváří prý kolem sebe silné elektromagnetické pole, které daleko přesahuje naše tělo. To pole je mnohonásobně silnější než energetické pole mozku. A nejen, že srdce a mozek komunikují, ale je to právě srdce, kdo řídí mozek!
Představme si tedy energii vyzařovanou naším srdcem jako hustou síť kolem nás o průměru minimálně dva, dva a půl metru. Z toho je zřejmé, jak se mohou naše energie proplétat, jak můžeme…
Text: Jana Jenšíková a Jan Vícha
AGE 4 / 2015
Celý článek…
Sázka na šediny
V rozhovoru, který dal na prahu léta deníku Sport, padla i otázka, zda věří v osud. „Ani moc ne,“ odpověděl Vladimír Vůjtek. „Spíš věřím, že se každý musí ke své šanci dopracovat, aby tomu pak třeba mohl říkat i osud.“ To řekl muž, který právě potkal svou vpravdě životní šanci – v osmašedesáti letech. Mnozí jiní by v takové chvíli řekli: díky, vážím si té nabídky, ale to jste si měli vzpomenout dřív. On poctivě přiznal, že tváří v tvář té osudové výzvě na chvíli zaváhal, ale to jen proto, aby…
Text: Miloslav Jenšík
AGE 4 / 2015
Celý článek…
Richard Hindls: E-learning nenahradí dobrého učitele
„Základem je mateřský jazyk, logické myšlení a trénink paměti,“ říká o výuce dětí bývalý rektor VŠE Richard Hindls, i když to může, jak připouští, někomu znít staromilsky.
Před časem se podobně vyjádřil na adresu současných absolventů českých škol americký kulturní antropolog, který tu vychodil základní, střední i vysokou školu. Varoval, že příliš zdůrazňujeme význam znalosti oborové angličtiny, a vznikají tak generace odborníků, kteří neumí dobře ani anglicky, ani česky. S těmito názory se…
Text: Věra Vortelová
Foto: archiv Richarda Hindlse
AGE 4 / 2015
Celý článek…
O zapomenuté cestě
„Do školství a do medicíny mohou mluvit všichni, protože každý chodil do první třídy a každý měl chřipku.“ To jsou slova mého primáře, který mne po promoci uváděl do tajů psychiatrie.
Protože se tento obor liší v řadě specifik od ostatních lékařských oborů, především tím, že psychiatři nepoužívají k základnímu vyšetření žádné laboratoře ani jiné přístroje nebo nástroje a vycházejí jen z rozhovoru a pozorování, vede to řadu laiků k představě, že hledat původ duševních nemocí a určovat…
Text: Max Kašparů
Foto: Shutterstock a archiv M. Kašparů
AGE 4 / 2015
Celý článek…
Disciplinovaní Korejci, upovídaní Američané a Češi někde na půl cesty
Naše přední bohemistka Ivana Bozděchová učí češtinu nejen studenty, pro něž je mateřštinou, ale řadu let zasvěcovala do tajů českého jazyka, československých a českých reálií, historie a kultury i zájemce na univerzitě v americké Omaze a na Stanfordu, na Hankuk University v Soulu, na univerzitě v Baku a v dalších koutech světa. O svých zkušenostech s výukou a předpokladech i mentalitě zahraničních studentů jsme si povídali v redakci AGE.
Text: Věra Vortelová
Foto: Marek Jenšík
AGE 4 / 2015
Celý článek…
Váš hlas může léčit. Nejen vás, ale i lidi kolem
Říká se od pradávna, že hlas a hudba jsou prostředníky mezi lidským a božským. Slovo, řeč, píseň, muzika, modlitba… Jakýkoli zvuk může mít životodárnou sílu. Záleží pouze na nás, jak se ji naučíme využívat. A čím dříve, tím pro nás i naše okolí lépe.
Text: Jana Jenšíková
Foto: archiv Jindry Fritsche
AGE 4 / 2015
Celý článek…
Z dějepisu jsem míval vždycky jedničku, říká autor středověkého Jamese Bonda
Relativně „bezvěký“ sedmdesátník Jan Bauer je objektivně nejplodnějším českým autorem. Se spisovatelem a redaktorem AGE Lubošem Y. Koláčkem jsou přátelé, a tak vzniklo toto nenucené povídání o životě, historii, knížkách, psaní, ale i o tom, kolikrát v životě nahraje do karet náhoda.
Máš ve své rodině nějaké předky spisovatele?
Text: Luboš Y. Koláček
Foto: archiv J. Bauera
AGE 4 / 2015
Celý článek…
Krajky z Orlických hor neztratily za sto let nic ze svého kouzla
Najdete je snadno. Od Rychnova nad Kněžnou to je kousek. Ve městě krajek Vamberku přejedete most přes řeku Zdobnici, jedete kousek do kopečka a pak uvidíte vpravo kostel. Naproti, ještě než se dostanete na náměstí, je muzeum. Bylo založeno v roce 1929. Ale v rámci vlasteneckých snah vlastně všechno začalo už na národopisné výstavě v roce 1895 v Praze, kde se Češi a Moravané chtěli ukázat jako jeden národ. Proto různé regiony zorganizovaly sběry tradičních exponátů, se kterými se rády pochlubily…
Text: Jiří Frey
Foto: autor a archiv muzea
AGE 4 / 2015
Celý článek…
Speciální olympiády jsou o jednotě
„Světové hry odrážejí tuto jednotu i skutečnost, že jsme v tom všichni společně. Vzájemně v sobě povzbuzujeme to nejlepší. Manžel i já jsme na vás velmi hrdí a nemůžeme se dočkat, čeho všeho dosáhnete v nadcházejících dnech i v celém svém životě,“ odstartovala 25. července první dáma Michelle Obamová v historickém Memorial Coliseu v Los Angeles Světové letní hry speciálních olympiád 2015.
Text: Hana Pavlištová a Jana Jenšíková
Foto: ČHSO
AGE 4 / 2015
Celý článek…
Zázraky se dějí
Vzpomínám na jednu příhodu. Jako malá holka jsem rozbila mamince její oblíbenou vázu. Věřila jsem, že když si to budu moc přát, stane se zázrak a váza bude zase vcelku a já nebudu muset nic vysvětlovat. Zázrak nepřicházel, a tak mi nezbylo nic jiného než se mamce přiznat. A tehdy se stal malý, pro mě ale tenkrát velký zázrak. Mamka se nezlobila, viděla, že mne to moc mrzí, že jsem nerozbila vázu úmyslně, a tak jsme spolu šly vybrat podobnou. Tu vázu mám dodneška, i když maminka už na mne dává…
Text: Hana Pokorná
AGE 4 / 2015
Celý článek…
Nová banka Cetelem dbá na sociální rozměr podnikání
Nedávno se stal bankou a jeho služby si sjednalo už přes milion a půl lidí. Jeho historie sahá do roku 1996. Řeč je o Cetelemu, který se v rámci charity zaměřuje zejména na pomoc dětem a v rámci sponzoringu podporuje kulturu. „Do pomoci se zapojují i naši zaměstnanci,“ říká v rozhovoru tisková mluvčí Barbora Minksová.
Text: Jana Lesáková
Foto: archiv Cetelem
AGE 4 / 2015
Celý článek…