Jana Svačinová: Tak bohatý kulturní život naši klienti doma neměli

Stačí jedna návštěva táborského G-centra a tradiční představa o imobilních a netečných seniorech vezme zasvé. „Samozřejmě, že takových klientů jako paní Danuše Nováková, vítězka soutěže Babička roku 2024, je menšina. Vždyť jejich průměrný věk se pohybuje kolem osmaosmdesáti let a do pobytových služeb bereme ty, kteří mají v žebříčku závislosti trojku a čtyřku. Ale nemělo by překvapit, když návštěvník na chodbě narazí také na klienty, co míří do technických dílen, počítačových učeben, rehabilitačních místností, na zahradu nebo do knihovny,“ vyvádí mě z omylu ředitelka centra Jana Svačinová.
Kde byste AI nehledali
Tady dokonce klienti se zkušenostmi s digitálními technologiemi testují i základní potenciál umělé inteligence. Technologicky nejzdatnější využívají vlastních notebooků, ostatní zájemci mají k dispozici stolní počítače zřizovatele. „Důraz klademe hlavně na obezřetnost s využíváním internetového bankovnictví, jinak mají volnou ruku.“ Ptám se, co mají nejraději, a odpověď je jednoznačná: VR brýle. Přinášejí zábavu i terapii, pomáhají zlepšovat kognitivní a senzorické funkce a omezovat pocit sociální izolace zejména u nepohyblivých seniorů.
Pohled do atria Domova seniorů G-centra Tábor
„Přes veškeré úsilí personálu dopadl na naše klienty zejména za covidové pandemie pocit sociální izolace. Velmi se nám osvědčuje využívání nástrojů virtuální reality. Prostřednictvím 3D brýlí se mohou zájemci vrátit do svého rodiště, na místa, která kdysi navštívili a spojují s nimi příjemné zážitky. Dokonce jsme si ověřili, že u klientů s určitým stupněm demence lze tímto způsobem vyvolat reálné vzpomínky, na něž pak dokáží navázat smysluplným rozhovorem,“ oceňuje ředitelka přínos technologií pro zkvalitňování péče v sociálních službách.
Prokrastinace – zapovězený termín
Všichni dohromady si rádi bystří mozek různými kvízy a besedami s uměleckými osobnostmi, známými ještě za jejich mladších let. V doprovodu navštěvují sportovní akce, třeba turnaje v pétanque, jichž se účastní jako diváci, případně jako soutěžící.
Občansky spíše pasivní část společnosti asi překvapí relativně velký zájem osazenstva o společenské a politické dění. Někteří klienti systematicky sledují vnitropolitické i zahraničněpolitické dění, diskutují o něm a pravidelně se účastní voleb.
Muzikoterapeutické lekce bývají hojně navštěvovány i klienty, kteří nehrají na žádný hudební nástroj
Mezi ženskou částí klientely patří mezi nejpopulárnější činnosti ruční práce. „Máme tu velmi šikovné aktivizační pracovnice, které s dámami pletou ponožky pro nedonošené děti, pletené panenky nebo společně s dětmi zpívají za klavírního doprovodu, tančí a povídají si. Mezi oblíbené aktivity patří také programy arteterapie, zvláště bubnování, a canisterapie. Očekávanou událostí jsou návštěvy drobných domácích zvířat. Mezi milované návštěvníky patřil třeba terapeutický poník a králík. Jeden králík byl svého času i naším spolubydlícím. Kromě psů, náročných na čas, náš pobytový řád umožňuje i trvalou přítomnost koček a ptáků chovaných v kleci,“ pochvaluje si Jana Svačinová.
Text: Věra Vortelová
Foto: archiv G-centra Tábor
G-centrum Tábor
Bylo založeno před pětadvaceti lety jako příspěvková organizace zřízená městem Tábor. Zajišťuje sociální služby pro jeho občany. Sdružuje šest sociálních služeb: Domov pro seniory, Domov se zvláštním režimem, Pečovatelskou službu, Denní stacionář, Domov pro ženy a matky s dětmi a Odlehčovací služby. O zhruba 150 klientů Domova pro seniory pečuje 225 pracovníků ve čtyřiadvacetihodinové péči, sedm dní v týdnu. Od roku 2023 je jeho ředitelkou dlouholetá pracovnice zařízení Mgr. Jana Svačinová, MBA, MSc.
Celý článek si přečtěte v tištěné verzi AGE 1 - 2 / 2025 na straně 14-15.